142PC15A by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
142PC15A
Honeywell
Board Pressure Sensor ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 142PC15A Industrial Pressure Sensor from Honeywell features an operating pressure range from 0 to 15 psi, an operating temperature range of 40° to +85°C with a maximum response time of 1 ms, suitable for high-temperature applications. Industrial Pressure Sensors are electromechanical pressure-sensing devices that are used to detect the pressure by providing a proportional electrical output signal, measured as force per unit area.
This Absolute Pressure Sensor features a straight port with PCB termination. The maximum overload pressure of this Pressure Sensor is 45 psi with a maximum current supply of 20 mA. Potential uses of these industrial pressure sensors are aviation, marine, touch screen devices, automotive, bio-medical instrumentation, and other industrial applications.
Product Highlights:
  • 0 psi to 15 psi
  • Fully signal conditioned
  • Amplified
  • Robust package
  • PCB termination
  • Maximum supply current - 20 mA
Search Keywords: 142PC15A
Supplier:
Honeywell
Part No:
142PC15A
COO:
CN
ECCN:
EAR99
30
Mounting:
Screw
Device Pressure Type:
Absolute
Operating Pressure Range:
0 to 15 psi
Output Voltage:
N/A
Typical Operating Supply Voltage:
8 V
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
59.8 x 30 x 18.5 mm