17AC28-H58 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
17AC28-H58
Honeywell
MICRO SWITCH™ Door Switches: AC Series, Single Pole Double Throw (SPDT), 5 A 30 Vdc, 3 Position (Push-Momentary, Pull-Maintained), Steel Rod Actuator, Supplied with SM Basic Switch, 3,94 mm x 1,47 mm [0.155 in x 0.058 in] Quick Connect Termination, 4-48 UNF-2B Mounting Holes ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Automatically cuts power when service door or drawer is opened
  • Choice of momentary, maintained or pull-to-cheat actuation
  • Versatile mounting bracket for side or end mounting
  • Current rating ranges from 5 A to 25 A
  • Available with one or two SPDT switches
  • UL recognized versions available
  • Choice of termination
Potential Applications:
  • Appliances
  • Vending machines
  • Office equipment
  • Computer/business equipment
  • Test instruments
  • Medical/dental equipment
  • Communications equipment
  • HVAC equipment
Search Keywords: 17AC28H58
Supplier:
Honeywell
Part No:
17AC28-H58
COO:
MX
ECCN:
EAR99
200
Type:
Door Interlock
Actuator Style:
Plunger Lever
Pole Throw Configuration:
SPDT
Maximum Current Rating:
5@30VDC A
Terminal Type:
Solder
Operating Temperature:
-53 to 121 °C
IP Rating:
N/A
Dimension:
42.82 x 9.02 x 31.55 mm