192-103LET-A01 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
192-103LET-A01
Honeywell
Thermistor 10K Ohm 2-Pin Radial ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 135-104QAD-J01 10K Ohm thermistor comes with additional cost savings by eliminating the need for individual resistance temperature calibration. Thermistors can be Negative Temperature Coefficient (NTC) type and Positive Temperature Coefficient (PTC) type. The 192 series thermistors are used in temperature measurement, indication and control, compensation of ambient temperature effects on copper coils, transistors, integrated circuits and other semiconductor devices.
Product Highlights:
  • Small size
  • Cost effective
  • Accuracy
  • High stability
  • Long life
  • Epoxy coated
  • Resistance: 10K Ohm
  • Operating temperature: -60 °C to 150 °C
  • Resistance temperature curve interchangeability
Potential Applications:
  • Temperature measurement, indication and control
  • Medical
Search Keywords: 192103LETA01
Supplier:
Honeywell
Part No:
192-103LET-A01
COO:
CN
ECCN:
EAR99
500
Type:
NTC
Mounting:
PCB Through Hole
Accuracy:
±0.2 °C
Sensitivity Index:
3947 K
Thermal Time Constant:
15 s
Operating Temperature:
-60 to 150 °C
Resistance @ 25C:
10k ohm
Description of Terminals:
38.1mm leads
Dimension:
2.41mm dia.