19C500PG7K by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
19C500PG7K
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 500psi Gage 4-Pin ...
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Low cost
  • Rugged, isolated stainless steel package - small size
  • Reliable semiconductor technology
  • Calibrated and temperature compensated
  • Absolute and gage pressures
  • Vacuum compatible, isolated sensors
  • Absolute pressure
  • 0 psi to 300 psi, 0 psi to 500 psi
Potential Applications:
  • Industrial controls
  • Process control systems
  • Industrial automation and flow control
  • Pressure calibrators
Search Keywords: 19C500PG7K
Part No:
19C500PG7K
Output Voltage:
0 to 100 mV
Mounting:
Stud
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
19 dia x 32 mm
Device Pressure Type:
Gage
Operating Pressure Range:
0 to 500 psi
Accuracy:
±0.25 %
Typical Operating Supply Voltage:
10 V