A47-100K-Z by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
A47-100K-Z
Honeywell
Res Conductive Plastic POT 100K Ohm 20% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.35mm (76.6 X 23.81 X 34.92mm) Solder Lug Panel Mount
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: A47100KZ
Supplier:
Honeywell
Part No:
A47-100K-Z
EAR99
1
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
100 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
76.6 x 23.81 x 34.92 mm
Operating Temperature:
-40 to 120 °C