AML35FBB7AC01
HoneywellSwitch Rocker ON OFF DPST Quick Connect/Solder Paddle 15A 250VAC ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
Switch Rocker ON OFF DPST Quick Connect/Solder Paddle 15A 250VAC
Product Highlights:
- Same circuitry and electrical rating as power duty paddle switches
- 1 or 2 poles
- Maintained on, off position operation
- Neon lamp circuitry can be isolated or Integral circuits
- Up to 15 A, 125 or 250 Vac
- UL recognized
- CSA certified
Potential Applications:
- Industrial machinery and equipment
- Commercial aviation
- Construction equipment
- Test instruments
- Agricultural machinery
- Process control
- Medical instrumentation
Search Keywords: AML35FBB7AC01
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Honeywell
Part No:
AML35FBB7AC01
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
US
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Mounting:
Panel Mount
Pole Throw Configuration:
2P1T (DPST)
Switch Configuration:
OFF None ON
Contact Rating @ Voltage:
15@250VAC A
Actuator Style:
Paddle Rocker
Actuator Color:
Black
Bezel Color:
Black
Illumination:
Red,Neon Lamp
Terminal Type:
Quick Connect/Solder
Body Orientation:
Straight
IN STOCK: 24
Can Ship immediately
Factory Lead-Time 26 Weeks
Qty
Unit Price
1
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
A/L UNIV HDR 50P VERT LG LAT B
FP24-100
Power Transformer 2000Vrms 2.5VA 8Term. PC Pin Thru-Hole
Conn Terminal Block SKT 11 POS 3.5mm Screw RA Cable Mount 10A Box
The 1615730000 is a 12-pole, 3.50 mm pitch female plug-in connector with a 180° conductor ...