ASDXAVX100PGAA5 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
ASDXAVX100PGAA5
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 100psi Gage 8-Pin ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Absolute, differential and gage types
  • Ratiometric 12-bit analog output
  • Low operating voltage
  • Pressure ranges from 10 inches H2O to 100 psi
  • Standard calibrations in inches H2O, psi, cm H2O, mbar, bar, kPa
  • Total error band of ±2.0% of full scale span maximum
  • RoHS compliant
Search Keywords: ASDXAVX100PGAA5
Supplier:
Honeywell
Part No:
ASDXAVX100PGAA5
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Mounting:
PCB Through Hole
Accuracy:
±2 %
Device Pressure Type:
Gage
Operating Pressure Range:
0 to 100 psi
Media:
Air,Gas
Output Voltage:
0.5 to 4.5 V
Response Time:
1 mS
Typical Operating Supply Voltage:
5 V
Operating Temperature:
-20 to 105 °C
Dimension:
16.81 x 14.02 x 13.94 mm