AWM3100V by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
AWM3100V
Honeywell
Air Flow Sensor - AWM3000 Series - SIP - 0-200 sccm - analogue o/p ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Flow sensing up to 1.0 SLPM
  • Laser trimmed for improved sensor interchangeability
  • Low differential pressure sensing
Search Keywords: AWM3100V
Supplier:
Honeywell
Part No:
AWM3100V
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Sensor Type:
Mass
Accuracy:
N/A
Maximum Operating Supply Voltage:
15 V
Maximum Output Voltage:
5 V
Medium:
Dry Gas
Output Voltage:
1 to 5 V
Mounting:
PCB Through Hole
Typical Operating Supply Voltage:
10 V
Flow Range:
0 to 200 SCCM
Operating Temperature:
-25 to 85 °C
Dimension:
32 x 31 x 16 mm