F78BA102-B1 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
F78BA102-B1
Honeywell
Res POT 1K Ohm 10% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turns 6.35mm (22.23 X 36.51mm) Turret Panel Mount ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The HONEYWELL part F78BA102-B1 is a resistor potentiometer with a resistance of 1K Ohm and a tolerance of 10%. It has a power rating of 1W and is designed with 1 electrical turn and 1 mechanical turn. The potentiometer features a 6.35mm shaft diameter and is designed to be panel-mounted using a turret. The dimensions of this component are 22.23mm x 36.51mm. It is a reliable and versatile potentiometer ideal for various electronic applications.
Product Highlights:
  • Linearity (Accuracy) 0.5 % or less
  • 10 Million to 20 Million Lifecycles
  • Servo and Bushing Mounting
  • Custom Electrical Travels
Search Keywords: F78BA102B1
Supplier:
Honeywell
Part No:
F78BA102-B1
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
1 W
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
36.51 x 22.23 mm
Operating Temperature:
-65 to 125 °C