FF6-10-AC-03 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
FF6-10-AC-03
Honeywell
Switch Safety Interlock N.C. SPST 2A 230VAC 30VDC Screw Mount Wire Lead ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Non-contact safety switches
  • Up to three contacts
  • 10 mm [0.4 in] operating distance
  • Up to 2 A switching
  • IP67
  • Stainless steel option
  • UL and CE approvals
Search Keywords: FF610AC03
Supplier:
Honeywell
Part No:
FF6-10-AC-03
COO:
GB
ECCN:
EAR99
1
Type:
Non Contact
Actuator Style:
N/A
Pole Throw Configuration:
SPST
Maximum Current Rating:
2@230VAC A
Terminal Type:
Wire Lead
Operating Temperature:
-10 to 55 °C
IP Rating:
IP67
Dimension:
19 x 19 x 82.5 mm