NSCDANN015PAUNV by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
NSCDANN015PAUNV
Honeywell
TruStability® Board Mount Pressure Sensor - Uncompensated/Unamplified: NSC Series, ± 0.25% Accuracy, Analog mV Output, DIP, Single Axial Barbed Port, 15 psi Absolute, 1.8-12V Supply, Liquid Media On Port P1, No Special Options
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: NSCDANN015PAUNV
Supplier:
Honeywell
Part No:
NSCDANN015PAUNV
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Mounting:
PCB Through Hole
Accuracy:
±0.25 %
Device Pressure Type:
Absolute
Operating Pressure Range:
0 to 15 psi
Media:
Air,Gas,Liquid
Output Voltage:
0 to 75 mV
Response Time:
N/A
Typical Operating Supply Voltage:
5 V
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
10 x 13.3 x 13.75 mm