PX2DN1XX100PSAAX by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
PX2DN1XX100PSAAX
Honeywell
Pressure Transducers: Heavy Duty PX2 Series, Deutsch DTM04-3P Connector, 1/4-18 NPT Port, 100 psi Pressure Range, Sealed Gage Pressure Reference, Ratiometric 5.0 V, 10% Vs to 90% Vs Output
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: PX2DN1XX100PSAAX
Supplier:
Honeywell
Part No:
PX2DN1XX100PSAAX
COO:
CN
ECCN:
EAR99
40
Media:
Air,Liquid
Output Voltage:
N/A
Mounting:
Stud
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
25.39 x 22 x 71.2 mm
Device Pressure Type:
Sealed Gage
Operating Pressure Range:
0 to 100 psi
Accuracy:
±0.25 %
Typical Operating Supply Voltage:
5 V