SPT4V0300PG5W02 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
SPT4V0300PG5W02
Honeywell
Pressure Sensor 1V to 5V 0psi to 300psi Gage 4-Pin
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: SPT4V0300PG5W02
Supplier:
Honeywell
Part No:
SPT4V0300PG5W02
COO:
MX
ECCN:
EAR99
25
Media:
Air,Gas,Liquid
Output Voltage:
1 to 5 V
Mounting:
Stud
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
22 dia x 92 mm
Device Pressure Type:
Gage
Operating Pressure Range:
0 to 300 psi
Accuracy:
±0.25 %
Typical Operating Supply Voltage:
12.5 to 24 V