SSCDANT015PG2A3 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
SSCDANT015PG2A3
Honeywell
TruStability® Board Mount Pressure Sensor - Compensated/Amplified: SSC Series, Standard Accuracy, ± 2% Total Error Band, DIP, Single Axial Barbed Port, 15 psi Gage, I²C, Address 0x28 Output, 10% to 90% Vdd, 3.3 V Supply, Liquid Media On Port P1, No Special Options ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: SSCDANT015PG2A3
Supplier:
Honeywell
Part No:
SSCDANT015PG2A3
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Mounting:
PCB Through Hole
Accuracy:
±0.25 %
Device Pressure Type:
Gage
Operating Pressure Range:
0 to 15 psi
Media:
Air,Gas,Liquid
Output Voltage:
0.33 to 3 V
Response Time:
1 mS
Typical Operating Supply Voltage:
3.3 V
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
10 x 13.75 mm