SZR-MY2-1-AC220V by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
SZR-MY2-1-AC220V
Honeywell
Power Relay 220VAC 5A DPDT(21.5x28x36)mm Socket ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • A wide range of applications from power to sequence control
  • Designed small, two-pole type breaks 5 A load
  • Fine Silver contact
  • High dielectric strength (1,800 Vac)
  • High reliability and long life
  • Ultra-high sensitivity with quick response time
  • High vibration and shock resistance
  • UL, CE approved
Search Keywords: SZRMY21AC220V
Supplier:
Honeywell
Part No:
SZR-MY2-1-AC220V
COO:
KR
ECCN:
EAR99
50
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
220 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
N/A
Coil Resistance:
12.95 KOhm