SZRMY2N1AC110120V by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
SZRMY2N1AC110120V
Honeywell
Power Relay 110/120VAC 5A DPDT(21.5x28x36)mm Socket
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: SZRMY2N1AC110120V
Supplier:
Honeywell
Part No:
SZRMY2N1AC110120V
COO:
KR
ECCN:
EAR99
20
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
110,120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Solder Lug
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Yes
Operating Temperature:
-25 to 75 °C
Coil Resistance:
4.43 KOhm