TBPDPNS100PGUCV by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
TBPDPNS100PGUCV
Honeywell
Basic Board Mount Pressure Sensors: TBP Series, ± 0.15% Accuracy, Compensated/Unamplified Analog mV Output, DIP, Low Profile Port, 100 psi Gage, 1.8-12V Supply, Silicone Gel Coating in Media Path
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: TBPDPNS100PGUCV
Supplier:
Honeywell
Part No:
TBPDPNS100PGUCV
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
PCB Through Hole
Accuracy:
±0.15 %
Device Pressure Type:
Gage
Operating Pressure Range:
0 to 100 psi
Media:
Air,Gas
Output Voltage:
0 to 30 mV
Response Time:
N/A
Typical Operating Supply Voltage:
5 V
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
7 x 11 x 3.84 mm