V15H22-CZ100A03-K by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
V15H22-CZ100A03-K
Honeywell
MICRO SWITCH™ Basic Switches: V-Basic Standard V15 Series, Temperature Grade 150° C [302° F], 22 A 125/250 Vac, 6,3 mm x 0,8 mm Quick Connect Terminals, Single Pole Double Throw (SPDT), Operating Force 100 gf, Long Straight Lever Positioned Far From Pin Plunger, USA Mounting Holes ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: V15H22CZ100A03K
Supplier:
Honeywell
Part No:
V15H22-CZ100A03-K
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
BOX
Actuator Material/Style:
Long Straight Lever
Contact Rating @ Voltage:
745.7 A
Maximum Movement Differential:
2.4 mm
Operating Force:
0.98 N
Dimension:
74.2 x 10.3 x 28.2 mm