V15T22-CZ300A05 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
V15T22-CZ300A05
Honeywell
MICRO SWITCH™ Basic Switches: V-Basic Standard V15 Series, Temperature Grade 125° C [257° F], 22 A 125/250 Vac, 6,3 mm x 0,8 mm Quick Connect Terminals, Single Pole Double Throw (SPDT), Operating Force 300 gf, Roller Lever Positioned Far From Pin Plunger, Metric Mounting Holes ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: V15T22CZ300A05
Supplier:
Honeywell
Part No:
V15T22-CZ300A05
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1200
Package Type:
BOX
Mounting:
Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPDT
Switch Configuration:
N.O./N.C.
Actuator Material/Style:
Short Roller Lever
Contact Rating @ Voltage:
22@250VAC@(CQC/ENEC) A