V7-1A38E9-201-2 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
V7-1A38E9-201-2
Honeywell
MICRO SWITCH™ Miniature Basic Switches: V7 Series, Single Pole Normally Closed (SPNC), 5 A 125, 250, or 277 Vac, 20,6 mm [0.81 in] Roller Lever Actuator, 180 g [6.35 oz] Maximum Operating Force, 3,1 mm [0.12 in] Mounting Holes, -40 °C to 85 °C [-40 °F to 185 °F] Temperature Range, 6,35 mm x 0,81 mm [0.250 in x 0.032 in] Quick Connect Spread Termination, UL, CSA, Silver-Plated Internal Spring ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Certified with CSA, ENEC, and UL for global acceptability
  • Reliable snap-spring mechanism with more than 60 years of proven service
  • Electrical ratings from 0.1 A up to 5 A for design flexibility in one package size
Potential Applications:
  • Appliances
  • Vending machines
  • Timing devices
  • Office equipment
  • Computer/business equipment
  • Test instruments
  • Medical/dental equipment
  • Communications equipment
  • HVAC equipment
  • Manually operated devices
  • Valves
  • Gaming equipment
  • Pressure switches
Search Keywords: V71A38E92012
Supplier:
Honeywell
Part No:
V7-1A38E9-201-2
COO:
MX
ECCN:
EAR99
200
Package Type:
Tray
Mounting:
Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPST
Switch Configuration:
N.C.
Actuator Material/Style:
Steel/Roller Lever
Contact Rating @ Voltage:
74.57 A
Maximum Movement Differential:
0.38 mm
Operating Force:
1.77 N
Termination Style:
Quick Connect
Dimension:
39.55 x 10.16 x 29.62 mm