V7-1B17D8-022 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
V7-1B17D8-022
Honeywell
MICRO SWITCH™ Miniature Basic Switches: V7 Series, Single Pole Double Throw (SPDT), 4A 125 Vac, 82g Maximum Operating Force, Straight Lever, UL Recognized, CSA, and VDE Certified, Quick Connect Termination ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Designed for 100K operations at a full load or 10M for mechanical life
  • Current rating ranges from 0.1 A to 25 A
  • World-wide package size acceptance
  • Best suited for higher cost-of-failure applications
  • Agency approvals and standards from UL, CSA, ENEC
Potential Applications:
  • Appliances
  • Vending machines
  • Timing devices
  • Office equipment
  • Computer/business equipment
  • Test instruments
  • Medical/dental equipment
  • Communications equipment
  • HVAC equipment
  • Manually operated devices
  • Valves
  • Gaming equipment
  • Pressure switches
Search Keywords: V71B17D8022
Supplier:
Honeywell
Part No:
V7-1B17D8-022
COO:
MX
ECCN:
EAR99
200
Package Type:
Tray
Mounting:
Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPDT
Switch Configuration:
N.O./N.C.
Actuator Material/Style:
Steel/Straight Lever
Contact Rating @ Voltage:
248.57@(CSA/UL) A
Maximum Movement Differential:
1.7 mm
Operating Force:
0.8 N
Termination Style:
Quick Connect
Dimension:
48.26 x 10.16 x 26.01 mm