ZW10E90FW1 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
ZW10E90FW1
Honeywell
MICRO SWITCH™ Sealed Subminiature Basic Switches: ZW Series, Single Pole Double Throw (SPDT), 0.1 A 125/250 Vac, Gold-Plated Contacts, ENEC 0.1 A 125/250, 17,2 mm [0.68 in] Standard Straight Lever Actuator, 150 g [5.29 oz] Maximum Operating Force, 500 mm [19.5 in] Lead Wire Termination (20 Gage) Bottom Exit, Sealed to IP67, UL, cUL, ENEC, CQC ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The HONEYWELL part ZW10E90FW1 is a MICRO SWITCH„¢ sealed subminiature basic switch. It is a single pole double throw (SPDT) switch with gold-plated contacts. It has a current rating of 0.1 A at 125/250 Vac and is also ENEC certified for the same rating. The switch features a 17.2 mm (0.68 in) standard straight lever actuator that requires a maximum operating force of 150 g (5.29 oz). It has a bottom exit with a lead wire termination of 500 mm (19.5 in) using 20 gauge wires. This switch is sealed to IP67 rating, making it resistant to dust and water ingress. It is also certified by UL, cUL, ENEC, and CQC ensuring its safety and reliability.
Product Highlights:
  • Subminiature: 9,0 mm H x 6,4 mm W x 19,8 mm L [0.36 in H x 0.25 in W x 0.78 in L]
  • Choice of low energy or power duty electrical ratings (gold-plated or silver contacts)
  • Single pole double throw (SPDT) circuitry or single pole single throw (SPST) circuitry available
  • Choice of 0.1 A or 5 A ratings
  • Choice of actuation, termination and operating characteristics
  • Polycarbonate housing material
  • IP67 sealed construction available
Potential Applications:
  • Appliances
  • Vending machines
  • Timing devices
  • Office equipment
  • Computer/business equipment
  • Test instruments
  • Medical/dental equipment
  • Communications equipment
  • HVAC equipment
  • Manually operated devices
  • Valves
Search Keywords: ZW10E90FW1
Supplier:
Honeywell
Part No:
ZW10E90FW1
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Mounting:
Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPDT
Switch Configuration:
N.O./N.C.
Actuator Material/Style:
Stainless Steel/Roller Lever
Contact Rating @ Voltage:
0.1@250VAC@(CQC/cUL/ENEC/UL) A
Maximum Movement Differential:
0.6 mm