AL6Q-M24P-G by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
AL6Q-M24P-G
IDEC Corporation
Switch Push Button N.O./N.C. DPDT Square Button 1A 250VAC 250VDC Momentary Contact Quick Connect/Solder Panel Mount
DESCRIPTION
Search Keywords: AL6QM24PG
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
AL6Q-M24P-G
COO:
JP
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
Panel Mount
Pole Throw Configuration:
DPDT
Bushing Type:
Threaded
Switch Configuration:
N.O./N.C.
Contact Rating @ Voltage:
1A@120VAC 24 VDC