AVLW49922D-R-24V
IDEC CorporationSwitch Emergency Stop N.O./N.C. DPST/DPST Mushroom Button 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Screw Panel Mount
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Switch Emergency Stop N.O./N.C. DPST/DPST Mushroom Button 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Screw Panel Mount
Search Keywords: AVLW49922DR24V
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
AVLW49922D-R-24V
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
JP
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Actuator Diameter:
40 mm
Actuator Color:
Red
Pole Throw Configuration:
DPST/DPST
Illumination Type:
LED
Illumination Color:
Red
Maximum AC Voltage Rating:
440 V
Maximum DC Voltage Rating:
220 V
Maximum Current Rating:
10@110VAC A
Terminal Type:
Screw
IP Rating:
IP65
IN STOCK: 8
Ships today, if you order in
Factory Lead-Time 9 Weeks
Qty
Unit Price
1
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
Electromechanical Relay 24VDC 375Ohm 15A DPDT (38.1x34.8x55.88)mm General Purpose Relay
Socket Contact - Multimate III+ Series - 14 to 18 AWG - Brass Contact with 50.0µin (1.27µm...
LSZ51B
Switch Access Limit Switch Roller Lever Automotive
218BR
Octal Socket Interface Module SKT 8 POS ST