RH1B-UAC120V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RH1B-UAC120V
IDEC Corporation
Power Relay 120VAC 10A SPDT(27.5x14x42)mm Socket
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
A Plug-In Relay, with Input Voltage: 120VAC, Contact Rating: 10A, Contact Configuration: SPDT, No Option, and Terminal Type: Blade Plug-In
Search Keywords: RH1BUAC120V
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RH1B-UAC120V
COO:
TH
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
SPDT
Mounting:
Socket
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-25 to 50 °C
Coil Resistance:
16.5 Ohm