RH1B-ULAC110V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RH1B-ULAC110V
IDEC Corporation
Power Relay 110VAC 10A SPDT(27.5x14x42)mm Socket
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: RH1BULAC110V
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RH1B-ULAC110V
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
110 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
SPDT
Mounting:
Socket
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Yes
Operating Temperature:
-25 to 40 °C
Coil Resistance:
18.2 Ohm