RH1B-ULAC120V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RH1B-ULAC120V
IDEC Corporation
Power Relay 120VAC 10A SPDT(27.5x14x42)mm Socket
DESCRIPTION
A Plug-In Relay, with Input Voltage: 120VAC, Contact Rating: 10A, Contact Configuration: SPDT, Options: Indicator Light, and Terminal Type: Blade Plug-In
Search Keywords: RH1BULAC120V
Part No:
RH1B-ULAC120V
COO:
CN
AC Coil Voltage:
120 V
Led Indicator:
Yes
Operating Temperature:
-25 to 40 °C
Coil Resistance:
16.5 Ohm