RH2B-UDC12V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RH2B-UDC12V
IDEC Corporation
Power Relay 12VDC 10A DPDT(27.5x21x42)mm Socket
DESCRIPTION
A Plug-In Relay, with Input Voltage: 12VDC, Contact Rating: 10A, Contact Configuration: DPDT, No Option, and Terminal Type: Blade Plug-In
Search Keywords: RH2BUDC12V
Part No:
RH2B-UDC12V
COO:
TH
DC Coil Voltage:
12 V
Mounting:
Socket
Operating Temperature:
-25 to 40 °C
Coil Resistance:
160 Ohm