RH2B-ULD-DC24V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RH2B-ULD-DC24V
IDEC Corporation
Power Relay 24VDC 10A DPDT(27.5x21x42)mm Socket
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
A Plug-In Relay, with Input Voltage: 24VDC, Contact Rating: 10A, Contact Configuration: DPDT,Options: Indicator Light/Surge Suppression Diode, and Terminal Type: Blade Plug-In
Search Keywords: RH2BULDDC24V
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RH2B-ULD-DC24V
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
Socket
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Yes
Operating Temperature:
-25 to 40 °C
Coil Resistance:
650 Ohm