RR2KP-UCDC12V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RR2KP-UCDC12V
IDEC Corporation
Electromechanical Relay 12VDC 100Ohm 10A DPDT(36x36x80.5)mm Socket Latching Relay
DESCRIPTION
Search Keywords: RR2KPUCDC12V
Part No:
RR2KP-UCDC12V
COO:
JP
Relay Construction:
Latching Single Coil
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
Yes
Operating Temperature:
-5 to 40 °C
Coil Resistance:
100 Ohm