RR2P-UCAC120V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RR2P-UCAC120V
IDEC Corporation
Power Relay 120VAC 10A DPDT(35.6x28.6x55.5)mm Socket
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: RR2PUCAC120V
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RR2P-UCAC120V
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
Socket
Termination Style:
8-Pin Circular Plug
Push to Test Button:
Yes
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-30 to 70 °C
Coil Resistance:
2.1 KOhm