RSCDN-30A by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RSCDN-30A
IDEC Corporation
Solid State Relay 20mA 32V DC-IN 30A 600V AC-OUT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The IDEC RSCDN-30A is a high-quality solid state relay with a compact design, perfect for use in a variety of industrial applications. This relay has a low input current of 20mA and a voltage rating of 32V DC, making it energy-efficient and easy to integrate into existing systems. With a robust output capacity of 30A at 600V AC, this relay is capable of reliably switching high-voltage loads. Trust the IDEC RSCDN-30A to deliver dependable performance and precision control in your next project.
Search Keywords: RSCDN30A
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RSCDN-30A
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
600(RMS) V
Maximum Output Current:
30 A
Output Device:
SCR
Input Type:
DC
Input Voltage:
32 V
Mounting:
DIN Rail
Circuit Arrangement:
N/A
Dimension:
120.75 x 22.5 x 88.2 mm