RSSAN-25A by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RSSAN-25A
IDEC Corporation
Relay SSR 280V AC-IN 25A 660V AC-OUT 4-Pin
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
A Plug-In Relay, with Input Voltage: 24VDC, Contact Rating: 3A, Contact Configuration: DPDT, Options: Indicator Light, and Terminal Type: Blade Plug-In
Search Keywords: RSSAN25A
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RSSAN-25A
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
660 V
Maximum Output Current:
25 A
Output Device:
SCR
Input Type:
AC
Input Voltage:
280 V
Mounting:
Screw
Circuit Arrangement:
N/A
Dimension:
44.5 x 57.2 x 24.1 mm