RSSDN-25A by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RSSDN-25A
IDEC Corporation
Relay SSR 32V DC-IN 25A 660V AC-OUT 4-Pin
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
A Panel Mount Solid State Relay with Input Voltage: 4-32VDC, Contact Configuration: SPST-NO, Current Rating: 25A, and Output Type: Dual SCR Output (Zero Voltage Turn On)
Search Keywords: RSSDN25A
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RSSDN-25A
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
660 V
Maximum Output Current:
25 A
Output Device:
SCR
Input Type:
DC
Input Voltage:
32 V
Mounting:
Screw
Circuit Arrangement:
N/A
Dimension:
44.5 x 57.2 x 24.1 mm