RU42S-C-A24 by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RU42S-C-A24
IDEC Corporation
General Purpose Relay - 4PDT (4 Form C) - 24VAC Coil - 3A Contact Rating - 250VAC/30VDC Switching - Plug In, 14 Pin Termination - Socketable Mounting. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The RU42S-C-A24 from IDEC Corporation is socketable mounting, four pole double throw 4PDT (4 Form C) general purpose relay with plug in, 14 pin termination. This relay has 24VDC coil, 3A contact rating and 250VAC/30VDC max switching. Operating temperature range is from -55°C to 60°C.