RU4S-CD-D12 by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RU4S-CD-D12
IDEC Corporation
Electromechanical Relay 12VDC 160Ohm 6A 4PDT(21x27.5x35)mm Plug-In Universal Relay ...
DESCRIPTION
The IDEC part RU4S-CD-D12 is an electromechanical relay with a 12VDC coil, 160Ohm resistance, and 6A switching capability. It features a 4PDT configuration and a compact plug-in design measuring 21x27.5x35mm. This universal relay is a reliable solution for a wide range of industrial applications, offering versatile and durable performance.
Search Keywords: RU4SCDD12
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RU4S-CD-D12
COO:
JP
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
6 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Yes
Operating Temperature:
-55 to 60 °C
Coil Resistance:
160 Ohm