RU4S-M-D12
IDEC CorporationElectromechanical Relay 12VDC 160Ohm 6A 4PDT(27.5x21x41.6)mm Socket General Purpose Relay
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Electromechanical Relay 12VDC 160Ohm 6A 4PDT(27.5x21x41.6)mm Socket General Purpose Relay
Search Keywords: RU4SMD12
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RU4S-M-D12
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
6 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
Yes
Led Indicator:
Operating Temperature:
-55 to 60 °C
Coil Resistance:
160 Ohm
IN STOCK: 0
Minimum Order Quantity: 5
Factory Lead-Time 14 Weeks
Qty
Unit Price
5
Product Guides
Product Changes
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
7022AK
Industrial Electropneumatic Timing Relay - 2FormC - DPDT - 1 to 300 sec Off Delay - 120VAC...
Power Relay 24VAC 35A DPDT (( 38.1mm 34.8mm 73.66mm)) Flange Mount