RU4S-M-D24 by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RU4S-M-D24
IDEC Corporation
Electromechanical Relay 24VDC 605Ohm 6A 4PDT(27.5x21x41.6)mm Socket General Purpose Relay
DESCRIPTION
Search Keywords: RU4SMD24
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RU4S-M-D24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
6 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
Yes
Led Indicator:
Operating Temperature:
-55 to 60 °C
Coil Resistance:
605 Ohm