RY42S-ULAC110-120V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RY42S-ULAC110-120V
IDEC Corporation
Electromechanical Relay 120VAC 1A 4PDT (27.5x21x42)mm Socket Miniature Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: RY42SULAC110120V
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RY42S-ULAC110-120V
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
1 A
Mounting:
Socket
Operating Temperature:
-25 to 55 °C
Dimension:
27.5 x 21 x 42 mm
Termination Style:
Quick Connect/PC Pin
Coil Current:
N/A
Contact Form:
4 Form C
Life Cycle:
Discontinued & Replaced
  This product is discontinued, but still in stock
IN STOCK: 1
Can Ship immediately
Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 5