MDM-51SCBR-3-A174 by itt cannon
MDM-51SCBR-3-A174
ITT CANNON
Conn D-Subminiature SKT 51 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole 51 Terminal 1 Port ...
DESCRIPTION
MDM-51SCBR-3-A174 is a 51-contact socket (receptacle) Micro-D PCB connector designed for high-density board-to-board, board-to-cable, and cable-to-cable applications. It features a condensed right angle (CBR) board mount termination with a .100" x .100" staggered grid pattern and electroless nickel shell finish (A174). The connector utilizes a Liquid Crystal Polymer (LCP) insulator material and offers .050" contact spacing for compact designs. Key dimensions include A Max of 1.435 inches (36.45 mm), B of 1.215 inches (30.86 mm), and C Max of 1.052 inches (26.72 mm). This connector is ideal for flex circuitry, flat cable, and printed circuit board applications requiring high reliability and miniaturization.