MS3122E16-26S by itt cannon
Image is representational - see mfr. specs
MS3122E16-26S
ITT CANNON
Conn Circular SKT 26 POS Crimp ST Box Mount 26 Terminal 1 Port ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
MS3122E16-26S is a MIL-C-26482 Series I box mounting receptacle designed for military and industrial applications requiring environment-resistant, quick-disconnect connections. This miniature circular connector features shell size 16, socket contacts (S), contact arrangement 26, and Class E grommet seal configuration for enhanced environmental protection. Key dimensions include an A diameter of 0.998 inches (25.35 mm), K dimension of 0.062 inches (1.57 mm), L max of 1.125 inches (28.58 mm), M dimension of 0.562 inches (14.27 mm), and S max of 1.234 inches (31.34 mm). The connector utilizes crimp termination contacts and is qualified for use in applications ranging from general purpose to demanding environmental conditions.