ALC40A331DD400 by kemet electronics
Image is representational - see mfr. specs
ALC40A331DD400
KEMET Electronics
Cap Aluminum Lytic 330uF 400V 20% (35 X 40mm) Snap-In 10mm 0.386 Ohm 1980mA 8000h 105°C Bulk
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: ALC40A331DD400
Supplier:
KEMET Electronics
Part No:
ALC40A331DD400
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Capacitance Value:
330 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
35 x 40 mm
Termination Style:
Snap-In
Voltage:
400 VDC