ALS31A472NP400 by kemet electronics
Image is representational - see mfr. specs
ALS31A472NP400
KEMET Electronics
Aluminum Electrolytic - 4700uF - 400V - 146x77mm Dia - M12x16 Screw Terminals
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: ALS31A472NP400
Supplier:
KEMET Electronics
Part No:
ALS31A472NP400
COO:
PT
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Capacitance Value:
4700 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Mounting:
Stud Mount
Size:
77 x 146 mm
Termination Style:
Screw Terminal
Voltage:
400 VDC