CSR13G475JB by kemet electronics
Image is representational - see mfr. specs
CSR13G475JB
KEMET Electronics
Cap Tant Solid 4.7uF 50V 5% (4.7 X 12.04mm) Axial (0.1%FR) 2.5 Ohm 125°C Bulk
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: CSR13G475JB
Supplier:
KEMET Electronics
Part No:
CSR13G475JB
EAR99
1
Capacitance Value:
4.7 uF
Voltage:
50 VDC
Case Code:
N/R
Tolerance:
5 %
Mounting:
Through Hole
Equivalent Series Resistance:
2.5 Ohm
Dimension:
12.04 x 4.7 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C