T494B106K016AT by kemet electronics
Image is representational - see mfr. specs
T494B106K016AT
KEMET Electronics
Cap Tant Solid 10uF 16V B CASE 10% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 0.8 Ohm 125°C T/R
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: T494B106K016AT
Supplier:
KEMET Electronics
Part No:
T494B106K016AT
COO:
MX
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Reel
Capacitance Value:
10 uF
Voltage:
16 VDC
Case Code:
B
Tolerance:
10 %
Mounting:
Surface Mount
Equivalent Series Resistance:
0.8 Ohm
Lead Pitch For Radial:
N/R
Dimension:
3.5 x 2.8 x 1.9 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C