1101M2S3AV2QE2 by littelfuse/c-k
Image is representational - see mfr. specs
1101M2S3AV2QE2
Littelfuse/C&K
Miniature Slide Switch ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 1101M2S3AV2QE2 is a miniature slide switch from C&K Components' 1000 Series, designed as a single-pole double-throw (SPDT) configuration with vertical right-angle PC thru-hole termination featuring 150° pitch. This switch features an epoxy terminal seal compatible with bottom-wash cleaning and operates reliably over a temperature range of -30°C to 65°C. The contact resistance is below 10 mO typical at 2-4 V DC with 100 mA, and the switch supports 100,000 make-and-break cycles at full load with B, K, or P contact material. The device is ideal for test and measurement equipment, telecommunications, and computer peripherals where compact, reliable switching is required.
Search Keywords: 1101M2S3AV2QE2
Supplier:
Littelfuse/C&K
Part No:
1101M2S3AV2QE2
HTS:
853650
COO:
VN
ECCN:
EAR99
80
Package Type:
TRAY
Mounting:
PCB Through Hole
Body Orientation:
Vertical Right Angle
Actuator Style:
Side Slide
Pole Throw Configuration:
SPDT
Switch Configuration:
On None On
Contact Rating @ Voltage:
6@120VAC 28VDC A
Contact Plating:
Silver
Operating Temperature:
-30 to 65 °C
Termination Style:
PC Pins
Dimension:
6.6 x 23.42 x 12.7 mm