1201M2S3AQE2 by littelfuse/c-k
Image is representational - see mfr. specs
1201M2S3AQE2
Littelfuse/C&K
Miniature Slide Switch ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
1201M2S3AQE2 is a miniature DPDT slide switch from the C&K 1000 Series, designed for power switching applications. It features silver contact material with a contact rating of 6 AMPS @ 120 V AC or 28 V DC, and 3 AMPS @ 250 V AC, along with quick connect termination and epoxy terminal seal for bottom-wash cleaning compatibility. The switch offers contact resistance below 10 mO typical, insulation resistance of 10? O minimum, and dielectric strength of 1,000 Vrms minimum at sea level. With an operating temperature range of -30°C to 65°C and electrical life of 40,000 make-and-break cycles at full load, this RoHS compliant switch is suitable for test and measurement equipment, telecommunications, and computer peripherals.
Search Keywords: 1201M2S3AQE2
Supplier:
Littelfuse/C&K
Part No:
1201M2S3AQE2
HTS:
853650
COO:
VN
ECCN:
EAR99
80
Package Type:
TRAY
Mounting:
PCB Through Hole
Body Orientation:
Right Angle
Actuator Style:
Side Slide
Pole Throw Configuration:
DPDT
Switch Configuration:
On None On
Contact Rating @ Voltage:
6@120VAC 28VDC A
Contact Plating:
Silver
Operating Temperature:
-30 to 65 °C
Termination Style:
PC Pins
Dimension:
13.57 x 22.49 x 11.43 mm