8121SYZGE by littelfuse/c-k
Image is representational - see mfr. specs
8121SYZGE
Littelfuse/C&K
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 8121SYZGE is a snap-acting momentary pushbutton switch from the 8020 series, featuring a Single Pole, Double Throw (SPDT) On-Momentary circuit. It is designed with gold over silver contacts, providing a contact rating of 1 Amp at 120V AC or 28V DC. The switch has a plunger actuator, a 0.350-inch high keyway bushing, and solder lug terminations. It offers an electrical life of 60,000 cycles at full load and operates in temperatures from -30°C to 75°C. With its epoxy terminal seal for compatibility with bottom-wash cleaning, this switch is ideal for instrumentation, computer peripherals, and telecommunications equipment.
Search Keywords: 8121SYZGE
Supplier:
Littelfuse/C&K
Part No:
8121SYZGE
HTS:
853650
COO:
VN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BULK
Mounting:
Panel Mount
Pole Throw Configuration:
SPDT
Bushing Type:
Threaded
Switch Configuration:
ON Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.4A@20VAC 20 VDC
Actuator Style:
Round Plunger
Illumination:
N/R
Terminal Type:
Solder
Body Orientation:
Straight
Dimension:
12.7 x 6.86 x 28.4 mm