AP4E200TZBE by littelfuse/c-k
Image is representational - see mfr. specs
AP4E200TZBE
Littelfuse/C&K
Industrial Pushbutton Switches ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
AP4E200TZBE is an industrial pushbutton switch from the AP Series, designed for harsh environment applications requiring reliable momentary switching. This IP67 sealed switch features an SPST normally open contact arrangement with gold contact material and epoxy terminal seal. It offers a 1,000,000 cycle operating life with a total travel of 2.1 ± 0.2 mm and an operating force of 4N ± 1N. The switch is rated for 200mA at 24V DC resistive load and features snap-in mounting with solder lug termination. Common applications include off-road vehicles, industrial equipment, medical devices, transportation systems, and joystick control modules.
Search Keywords: AP4E200TZBE
Supplier:
Littelfuse/C&K
Part No:
AP4E200TZBE
HTS:
853650
COO:
CN
ECCN:
EAR99
80
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount
Pole Throw Configuration:
SPST
Bushing Type:
Threaded
Switch Configuration:
N.O.
Contact Rating @ Voltage:
0.4A@32 VAC
Actuator Style:
Extended Dome
Illumination:
N/R
Terminal Type:
Solder
Body Orientation:
Straight
Dimension:
17.4 x 17.4 x 23.99 mm