PTS645SK95LFS by littelfuse/c-k
Image is representational - see mfr. specs
PTS645SK95LFS
Littelfuse/C&K
Switch Tactile N.O. SPST Round Button PC Pins 0.05A 12VDC 100000Cycles 2.55N Thru-Hole Bulk
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: PTS645SK95LFS
Supplier:
Littelfuse/C&K
Part No:
PTS645SK95LFS
Alias/AKA:
Y96G114N0FPLFS
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Dimension:
6 x 7.9 x 9.5 mm
Mounting:
PCB Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPST
Switch Configuration:
N.O.
Actuator Style:
Round Button
Operating Force:
2.55 N
Contact Rating @ Voltage:
0.05@12VDC A